Podhostýnskou desítku suverénně vyhráli Andrej Višněvský a Daniela Valová

Ve 2. ročníku mezinárodního běžeckého závodu Podhostýnská 10ka v Bystřici pod Hostýnem zvítězil Andrej Višněvský (Fyzio Step).

Zlínský vytrvalec dosáhl v hlavním závodu dlouhém 10 kilometrů, času 37:29. druhý do cíle doběhl se ztrátou 3 minut a 14 sekund Jakub Janda (Rohálov bike team/Hostýn Trail), bronz vybojoval domácí borec z Bystřice pod Hostýnem Ondřej Velička (www.ultramaratonec.cz, 42:09), čtvrté místo obsadil Josef Barot ze Slavkova pod Hostýnem (Hostýn Trail, 43:53), pátou pozici bral za čas 44:53 Ivan Brück z Komárovic.

Na startu sobotního závodu se sešla skvělá konkurence. Andrej Višněvský mezi spoustou kvalitních běžců potvrdil roli největšího favorita.

,,Ale až ve čtvrtek jsem se rozhodl, že se závodu zúčastním,“ přiznal Višněvský.

,,První polovina trasy se běžela ve stínu do mírného kopce. Nejtěžší stoupání bylo na 6. kilometru pod úpatím Svatého Hostýna. Poté následoval seběh do Bystřice pod Hostýnem a závěrečná rovinka do cíle,“ popsal trasu vytrvalec ze Zlína.

Vývoj závodu vítěz kontroloval.

,,Od startu jsem si na čele vytvářel náskok před ostatními soupeři. Profil trasy mi vyhovoval. V nejprudším stoupání mi ale trochu tuhly nohy, kdy se u mě projevila únava z náročného programu v předchozích dnech. Co cíle jsem však doběhl s víc jak 3minutovým náskokem před Jakubem Jandou,“ prozradil Višněvský.

Podhostýnskou 10ku si užil.

,,Byl to pro mě nový krosový závod. V něm jsem poznal novou trasu. Díky němu jsem navštívil stánky s dobrým jídlem. Ve stejný den se totiž v Bystřici pod Hostýnem konal Podhostýnský festival jídla,“ odjížděl domů do Zlína spokojený Andrej Višněvský.

Závod žen vyhrála reprezentantka AK Emila Zátopka  Kopřivnice Daniela Valová, jež se blýskla časem 47:19, druhá byla v cíli o 5 minut a 54 sekund pomalejší Ivana Kunzová, bronz si pověsila na krk Alena Skýpalová (57:45), čtvrtá skončila Jana Moravcová (TJ Sokol Vizovice, 58:25), pátou příčku obsadila Erika Ondroušková (Hostýnská 50ka, 1:00:05).

Daniela Valová v týdnu před závodem naběhala zhruba 30 tréninkových kilometrů. Do Bystřice pod Hostýnem se těšila.

,,Jezdím tady ráda., protože prostředí v Hostýnských vrších se mi líbí,“ přiznala vytrvalkyně z Kopřivnice.

Závod si chtěla hlavně užít. Ovšem už od startu běžela mezi ženami na první příčce.

,,Na začátku jsem zvolila osvědčenou taktiku volnějšího tempa. Postupně jsem zrychlovala. První kopec jsem vyběhla bez problémů, v druhém těžším kopci už to bylo horší. Větší krize mě však potkala až v průběhu posledního kilometru, kdy už mi ubývaly síly. Vítěznou pozici jsem ale měla pod kontrolu,“ prozradila Valová.

S teplým počasím se vypořádala.

,,I když na trati bylo málo stínu, tak se to dalo vydržet,“ tvrdí 37letá Daniela Valová.

Ta po závodě relaxovala s 8letou dcerou Alžbětkou, která si v Bystřici pod Hostýnem zazávodila na 400metrové trati.

V Bystřici pod Hostýnem uspořádali také 5kilometrový závod. V něm mezi muži vybojoval zlatou příčku Jiří Flašar (Biatlon Halenkovice, 19:30), před Jaromírem Jiříčkem (SK Hranice atletika), který za ním zaostal o 58 sekund, třetí místo obsadil Marek Novotný (21:07).

Závod žen na stejné trase ovládla v čase 25:47 Elen Kaňová, před domácí běžkyní Anežkou Ryšicovou (Orelská jednota Bystřice pod Hostýnem, 26:25), třetí byla Alžběta Palúchová (Biatlon Halenkovice, 26:36).

Start i cíl obou závodů byl v areálu bystřického zámeckého parku. V obou si zazávodilo celkem 122 vytrvalců.

Závodilo se v horkém počasí. Bylo polojasno, teplota se pohybovala kolem 30 °C.

Závod pořádal Městský úřad v Bystřici pod Hostýnem ve spolupráci se spolkem Běhy Zlín.

• Muži do 30 let: Filip Chromec (HS Bystřice pod Hostýnem) 45:59
  • Muži do 40 let: Andrej Višněvský (Fyzio Step) 37:29
  • Muži nad 50 let: Martin Malík (Zahájené – Restaurace) 45:04
  • Junioři do 18 let: Zbyněk Hradil 46:20
  • Ženy do 30 let: Adéla Dluhošová (Šneci) 1:04:36
  • Ženy do 40 let: Daniela Valová (AKEZ Kopřivnice) 47:17
  • Ženy do 50 let: Ivana Kunzová 53:13
  • Ženy nad 50 let: Olga Blaťáková (Bystrá Bystřičanka) 1:02:13